دستگاه دیونایزر صنعتی

وظیفه اصلی این دستگاه تولید آب فوق العاده خالص می باشد منظورازاین که می گوییم آب فوق العاده خالص این است که آب خالص تر از آب مقطر ، آب بدون یون و یا آب با هدایت الکتریکی زیر 1 میکروزیمنس میباشد که این پروسه در طی چند مرحله  به صورت ذیل صورت می پذیرد.

نحوه عملکرد و ساختار دستگاه دیونایزر صنعتی

اولین نکته بسیار مهم در استفاده از دیونایزر و به دست آوردن آب فوق خالص ، کیفیت آب ورودی به دستگاه می باشد .

این نکته از این جهت دارای اهمیت می باشد که در صورت اینکه آب ورودی ( آب خام اولیه ) دارای TDS بسیار بالا باشد بهتر است قبل از ورود به دستگاه دیونایزر صنعتی از یک سری پیش تسویه عبور داده شود.

این عمل سبب پایین آمدن TDS اولیه آب و افزایش طول عمر مفید رزین و فیلتر های دستگاه دیونایزر صنعتی میگردد.

در دستگاه دیونایزر صنعتی مرحله به مرحله آب خالص میگردد که ترتیب آن به شرح ذیل می باشد:

در ابتدا آب از فیلتر های اولیه عبور داده می شود تا املاح، ناخالصی های ماکروسکوپی و بو آن گرفته شود و سبب به وسیله ممبران سختی آب گرفته می شود و برای به دست آمدن حداکثر خلوص آب وارد رزین میگردد که پس از گذشتن آب از رزین آب فوق خالص به دست می آید.

مکانیسم Industrial deionizer دیونایزر صنعتی

به شرح زیر میباشد :

عبور آب توسط یک پمپ برقی (جهت ایجاد فشار مثبت) از کارتریج RO که در این مرحله با مکانیسم (Reverse Osmosis) حدود ۹۹% ذرات ارگانیک میکروبی و ۹۵% یون ها از آب جدا می شوند.

در ادامه مسیر آب وارد کارتریج با رزین کربن فعال شده (Activated Carbon) و سپس تعویض یونی (Ion-Exchange) می شود تا ۵% باقیمانده یون ها (کاتیون، آنیون) آلکالوئیدها و ذرات جامد معلق حذف شود.

پس از این مرحله آب در معرض تابش مستقیم اشعه ماوراء بنفش (UV) با طول موج ۱۸۵-۲۵۴ nm قرار می گیرد تا طی فرآیند (Photo- Oxidation) ضمن استریلیزاسیون و میکروب زدایی شاخص TOC آن به ppb 5-10 برسد.

در آخرین مرحله آب در محل استفاده (Point of use) در حین خروج از دستگاه از یک فیلتر غشایی UF )به آن End polisher هم گفته می شود) با قطر منافذ Pore size 0/22 um) ) عبور می کند تا طی  فرآیند Ultra filtration و Micro filtration عاری از هر گونه میکروب ، آنزیم و ذرات باردار شده و آماده مصرف نهایی شود.

برای آشنایی بیشتر با رزین های مورد استفاده در دیونایزر صنعتی لازم می باشد توضیحاتی در این رابطه داده شود :

رزین های مبادله یونی :

شامل یک یا چند ستون کنار هم به صورت موازی و یا به صورت سری است که بسته می شوند

این دستگاه از یک ستون کاتیونی و یک ستون آنیونی تشکیل یافته اند که تولید آب با هدایت زیر 1 میکروزیمنس را دارا میباشد.

ستون کاتیونی و آنیونی شامل یک سری یون ها هستند که در زیر به آنها می پردازیم :

ستون کاتیونی شامل یون های :

سدیم ، کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم

ستون آنیونی شامل یون های :

سولفات ، کلرید ، کربنات ، سیلیکات ، نیترات

جنس منابع دیونایزرها و بدنه منابع دیونایزرها عموما از جنس استیل استینلس ، استیل و فایبرگلاس میباشد

لازم به ذکر است که ستون های آنیونی و کاتیونی در این نوع دستگاهها به صورت تک لایه ، دو لایه و چند لایه بسته میشوند .

عواملی که در بالا بردن ظرفیت آب دیونایزرها تاثیر گذار هستند :

ترکیب قرار گیری ستون ها

نوع چیدمان ستون ها

نوع رزین مصرفی

غلظت یون های موجود در آب خام

نوع و میزان احیا کننده ی مصرفی در رزین ها

دیونایزر صنعتی

ظرفیت دیونایزر صنعتی به عوامل زیر بستگی دارد :

سختی آب ورودی منطقه

ساعت کاری دستگاه

دبی آب مورد نیاز

نکته بسیار مهم در رابطه با آب خارج شده از دستگاه دیونایزر صنعتی :

شایان ذکر است که آب فوق خالص (Deionized water) به علت خلوص فوق العاده بالا (۹۹%) اصطلاحاً به آب گرسنه (Hungry) معروف است. در صورت عدم استفاده فوری و همزمان با خروج از دستگاه سریعاً Co2 و میکروارگانیسم های موجود در هوا را جذب کرده و ضمن تغییر پارامترهای کمی و کیفی  مقاومت الکتریکی R ، TOC ، بار میکروبی و غیره خلوص خود را به سرعت از دست داده و مطابق با استانداردهای ASTM ، USP و غیره دیگر فاقد کیفیت آب فوق خالص (Type I) است و در واقع به آب Type III یا (Laboratory Grade) تبدیل می شود که جهت مصارف عمومی آزمایشگاهی مانند شستشوی ظروف و وسایل آزمایشگاه مناسب بوده و به هیچ وجه جهت انجام آزمایش های Critical و حساس قابل استفاده نیست. لذا اکیدا توصیه می شود که آب فوق خالص به صورت تازه (By Demand) و بلافاصله بعد از خروج از دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد.

شرکت هستاران طب با سال ها تجربه در زمینه تولید و ارائه خدمات در رابطه با دستگاه های دیونایزر صنعتی و دیونایزر آزمایشگاهی آماده ارائه خدمات به شما محققین، تولید کنندگان صنعتی و جامعه آزمایشگاهیان می باشد لذا خواهشمند در جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

لطفا جهت نمایش اطلاعات تماس کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید